Jinekomasti Nedenleri

Gelişimsel Jinekomasti Nedenleri

Jinekomasti Nedenleri Jinekomasti, doğumda, pubertede veya yaşlanma sürecinde meydana geldiğini ifade edecek şekilde, gelişimsel olabilir. Ayrıca, jinekomastiyi yan etkilerinden biri olarak listeleyen çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Diğer nedenler birincil veya ikincil hipogonadizmi içerebilir. Birincil hipogonadizm travmayı, enfeksiyonu, ters testisleri, radyasyonu, kemoterapiyi veya kabakulak hastalığını içerebilir. İkincil hipogonadizm biraz daha karmaşıktır ve düşük testis fonksiyonunu, Kallmann Sendromunu, enfeksiyonu, tümörü veya hipofiz yetmezliğini içerebilir. Jinekomasti Adrenal, Siroz, böbrek yetmezliği veya Tirotoksikoz gibi sistemik tümörlerin sonucu da olabilir.

jinekomasti-erkeklerde-meme-estetigi

Konjenital Bozukluk – Jinekomasti Nedenleri

konjenital bir bozukluktan kaynaklanabilir. Alkolizm, göğüs travması, kistik fibroz, herpes zoster enfeksiyonu, HIV, Miyotonik Distrofi, obezite, psikolojik stres, omurilik hasarı veya malnütrisyon sonrası yeniden beslenme gibi birçok başka nedenden de kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, çoğu kez nedeni idyopatiktir. Doktorlar jinekomastinin tam nedenini keşfetmek için her türlü çabayı sarf etmektedir çünkü buna neden olan etken, tedavi şeklinde majör bir fark oluşturabilir.

Puberte Jinekomasti Nedenleri

Puberte pek çok hormonal değişimin gerçekleştiği dönemdir, bu nedenle jinekomastinin gerçek nedenleri genellikle bu dönemle ilişkilendirilir. Hormonlardaki dalgalanmalar puberte sırasında erkeklerin yarısından fazlasında aşırı meme dokusu gelişimine neden olmaktadır. Puberte döneminde jinekomasti geliştiren erkeklerin yaklaşık %90’ında bu durum üç yıl içinde hormonların daha stabil hale gelmesi ile ortadan kalkacaktır.

Reçeteli ilaçlar ve yasadışı ilaçlar – Jinekomasti Nedenleri

Yukarıda bahsi geçen nedenlere ilave olarak, diğer olası nedenler arasında lösemi, hemofili, leproz, Klinefelter sendromu, Gilbert sendromu ve bahsedildiği gibi bazı reçeteli ilaçların kullanımının yanı sıra marihuana, anabolik steroidler ve eroin gibi bir takım yasadışı ilaçların kullanımı sayılabilir. Doktorlar jinekomastinin özellikle aşırı kilolu hastalarda, dengesiz beslenme ve egzersiz eksikliği gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği ihtimalini asla göz ardı etmemektedir.

Hormon dengesizliği – Jinekomasti Nedenleri

Jinekomastiye ilişkin birçok araştırma yapılmıştır ve birçoğu olguların büyük bir çoğunluğunda, gerçek nedenin meme dokusundaki öğeleri değiştiren, değişken androjen/östrojen oranı olduğuna inanmaktadır. Bunun nedenleri arasında androjen üretiminde azalma, östrojen üretiminde artış veya meme dokusunun androjenlere karşı duyarlılığında azalma sayılabilir.

Umarım bu size jinekomastinin nedenlerine ilişkin daha iyi bir fikir vermiştir. Unutmayınız ki, bazen özel reçetelerin jinekomastiye neden olduğu durumlarda, doktor ilacı değiştirebilir. Örneğin, ülser tedavisi için doktor Tagamet adlı ilacı reçete edebilir. Bu ilacın yan etkilerinden biri jinekomastiye neden olmasıdır ve böyle bir durumda, doktor ilacı Prisolec veya Zantac ile değiştirmektedir ve sorun böylece çözülebilir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa