Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti nedir : Jinekomasti erkeklerde meme dokusunda kadınlardaki meme dokusuna benzeyecek şekilde (değişen derecelerde) aşırı ekspresyon olmasıdır. Bu tıbbi endişe yaratması gereken bir durum değildir ancak özellikle erkeklerde feminen özelliklerin negatif olarak algılandığı bir kültürde kozmetik etkilerin duygusal yan etkileri olabilir.jinekomasti

Durum neredeyse her zaman bir hormon dengesizliğinin sonucudur çünkü anormal derecede yüksek baskın olarak dişi hormonu östrojen düzeyleri veya anormal derecede düşük “erkek” hormonu testosteron düzeyleri meme dokusunun şişmesine ve büyümesine neden olabilir. Hormon dengesi bazıları yaşam döngüsünün normal parçaları olan, bir veya birçok faktörün sonucu olabilir. Örneğin, yeni doğan erkekler ve kızlar çoğunlukla süt emerken anne sütünden aldıkları östrojenin bir sonucu olarak sınırlı bir derecede jinekomasti sergilemektedirler. Yeni doğan jinekomastisi doğumdan sonraki iki veya üç hafta içinde kaybolma eğilimindedir ve kalıcı veya sağlık için endişe verici değildir. Normal puberte evrelerine girmekte olan erkekler de jinekomasti düzeyleri sergileyebilirler. Çünkü bu erkek çocukların hormon düzeyleri ayarlanmaktadır ve on iki ila on dört yaşları arasındaki erkek çocukların yüzde otuz ila kırklık bir kısmı belli bir düzeyde jinekomasti sergilemektedir. Bu da normaldir ve yalnızca vücut kimyasındaki normal değişimleri göstermektedir. Adolesan jinekomastisi pubertenin sonuna doğru vücudun hormonlarının normale dönmesi ile kademeli olarak kaybolmaktadır.

Jinekomasti ayrıca erişkin erkeklerde de meydana gelmektedir ve eğer orta derecede ise normal kabul edilebilir. Daha ağır jinekomasti bazen başka sorunları göstermektedir çünkü hormon dengesizliklerinin işaretidir. Bu tip dengesizliklerin nedenleri akciğer, karaciğer veya bez (adrenal bez, hipofiz bezi, testisler) kanserlerinden, tiroid bezinin hiperaktivitesini içeren göreceli olarak yaygın bir bozukluk olan hipertiroidizme kadar çeşitlilik gösterebilir.

Daha yaygın olarak, erişkinlerdeki jinekomasti ilaçların yan etkisi olarak meydana gelmektedir. Çoğunlukla inflamasyonun azaltılması için reçete edilen heksadrol ve prednizon gibi steroidlerin geçici jinekomastiye neden olduğu bilinmektedir. Atletizm antrenmanında yararlanılan steroidler de meme dokusunda şişmeye neden olabilir. Bazı kemoterapi ilaçlarının yanı sıra, bazı epilepsi, ülser ve kalp ilaçları da bu duruma yol açabilir. Bazı antianksiyete ve antidepresan ilaçlar gibi, bazı psikoaktif ilaçlar da sorumlu olabilir.

Tedavi bebekler için çoğunlukla önerilmemektedir ve adolesan olgular yalnızca çok aşırı durumlarda tedavi edilmektedir. Eğer şişmeye yol açan bir ilaç veya başka bir durum ise, ilk yaklaşım ilacın azaltılması, değiştirilmesi veya kesilmesi veya diğer durumun veya hastalığın tedavi edilmesi olacaktır. Eksik testosteron düzeylerinin desteklenmesi için hormon tedavileri de kullanılabilir.

Alternatif olarak kadınlarda meme küçültme ameliyatının temelde aynısı olan kozmetik cerrahi uygulanabilir. Kesilen meme ucunun yanından veya çevresinden yapılır ve “meme filizi” veya sıkı doku kütlesi çıkartılır. Bu yoğun, riskli ve çoğunlukla genç erkeklerde meme filizlerinin iyice belirginleştiği aşırı durumlarda uygulanmaktadır. Her zaman olduğu gibi, ameliyat diğer tüm tedaviler başarısız olduğunda, yalnızca son çare olarak düşünülmelidir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa