Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Genel olarak, jinekomasti ameliyatı bir ila üç saat sürmektedir. Prosedür çoğunlukla ayaktan uygulanmakta ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi yaklaşım aşırı büyümüş meme dokusunun esas olarak aşırı adipoz dokudan mı, salgı bezi dokusundan mı yoksa her ikisinin bir kombinasyonundan mı oluştuğuna bağlıdır.

jinekomasti ameliyati

Ameliyat kilolarını henüz sabitleyememiş ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeyi başaramamış obez erkekler için en iyi birinci basamak tedavi olmayabilir. Ayrıca, aşırı derecede alkol alan veya marihuana içen bireyler yaşam tarzlarında bir değişim yapmadıkları sürece ameliyat için en iyi adaylar değillerdir. Kozmetik cerrahı öncelikle bu hastaları ameliyat olmadan yaşam tarzlarını değiştirme konusunda cesaretlendirecektir.

Jinekomasti için liposuction

Eğer jinekomasti esas olarak aşırı adipoz dokudan kaynaklanıyorsa, kozmetik plastik cerrahınız büyük olasılıkla yağı atmak için yalnızca Liposuction kullanacaktır. Liposuction küçük kesilerden küçük çubuk benzeri araçların (kanül) sokulmasını içermektedir. Çubuklar yağın vakumlanacağı plastik tüpe bağlanmaktadır. Emmeden önce, yağ dokusu yağın atılmasını kolaylaştıran sıvı ile infiltre edilmektedir.

Liposuction için kullanılan kesiler genellikle bir kalem genişliğinden daha küçüktür. Bu kesiler koltuk altı, meme altı ve areola kenarı – meme ucunu çevreleyen koyu renkli deri gibi çok belirgin olmayan bölgelere yapılır.

En popüler göğüs/meme liposuction yöntemi İslak Liposuction’dır. Plastik cerrahların küçük bir kısmı daha kalın veya “fibröz” yağ dokusunu hızlıca parçalayabilmeleri nedeniyle Lazer, Ultrasonik veya Güç Destekli Liposuction’ı desteklemektedir.

Liposuction’un ardından, areola derisinin yanı sıra göğüs derisi, doğru biçimlenmiş ve düz bir erkek göğsü sağlayacak şekilde altı ila sekiz haftalık bir dönem boyunca büzülür.

Jinekomasti için glandüler eksizyon

Eğer jinekomasti büyük ölçüde hipertrofiye uğramış fibröz glandüler dokudan kaynaklanıyorsa, kozmetik cerrahınız bu dokuyu emme yoluyla alamayabilir ve bunun yerine cerrahi yöntem ile bunu çıkartmayı tercih edebilir. Dokunun bu “eksizyonu” Liposuction ile eşzamanlı olarak yapılabilir. Burada, kesi yara izlerinin gözle görülmeyeceği “areola kenarı” bir bölgede yapılacaktır. Eğer büyük miktarda meme dokusu veya derisi çıkarılması gerekiyorsa, periareolar kesi dışarı doğru yayılır veya meme altından ayrı bir kesi yapılır.

Meme dokusunun yoğun bir şekilde ve neredeyse bütününe yakınının eksizyonu Mastektomi olarak adlandırılır. Ne kadar fazla deri kaldığına bağlı olarak, farklı miktarlarda deri de çıkartılabilir. Meme dokusunun ve derisinin kombine olarak çıkartılması, Göğüs Küçültme olarak adlandırılır. Yaklaşıma ve uygulamadan sonra oluşacak nihai yara izine bağlı olarak farklı erkek tipi meme küçültme teknikleri mevcuttur. Bazı olgularda, nihai yara izi areolanın dış kenarı ile sınırlıdır. Bunlar Peri-Areolar Meme Küçültme olarak adlandırılır. Diğer taraftan, Ters-T (Çapa) Tipi Meme Küçültmede areoladan meme altına doğru genişleyen ve dışarı devam eden çapa benzeri bir kesi kullanılmaktadır. Bu yöntem çok daha büyük miktarda deri eksizyonuna imkan vermektedir. Ayrıca bu tekniğin farklı lokasyonlarda ve farklı kesi boyutları ile uygulanabilen varyasyonları mevcuttur. Plastik cerrahınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu tekniklerin herhangi birini kullanabilir.

Bazı olgularda, aşırı sıvının dışarı çekilmesi için ayrı bir insizyon aracılığıyla küçük bir dren sokulacaktır.

Genel olarak, Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Yalnızca çok minimal bir dokunun eksize edildiği az sayıda olguda, bu prosedür, hastanın uyanık olduğu ancak çok gevşemiş ve göreceli olarak ağrıya duyarsız olduğu lokal anestezi artı sedasyon altında yapılabilir.

Liposuction & Glandular Eksizyon Kombinasyonu

En az yara izi ile en iyi sonuçlara Liposuction ve Glandüler eksizyon kombinasyonu ile ulaşılabilir. İlk olarak, mümkün olduğunca memelerin büyüklüğünü azaltmak için meme dokusuna ve komşu göğüs bölgelerine tam bir Liposuction yapılır. Bu genellikle meme hacminin en az yüzde doksanını çıkartılması sağlanır. Teorik olarak, Liposuction’ın meme bezi dokusunu çıkartması varsayılmasa da, uygulamada Liposuction’ın meme bezini büyük oranda küçültülür. Sonunda çıkartılması gereken çok küçük miktarda fibröz doku bırakır. Son olarak, areola üzerinde bir inçten daha küçük bir kesi ile, kalan fibröz meme bezi dokusunu çıkartılabilir. Bu küçük kesi her zaman, Glandüler Eksizyon Tekniği ile kullanılan standart periaerolar kesiden daha küçük ve nihayetinde daha az belirgin olur.

Orta derecede büyük memeleri olanlar için (kup B ila C), ilk olarak kombinasyon tekniği ile tüm meme hacmini çıkarılabilir ve ardından ikinci bir evre ile fazla deriyi alınır. İki evreli tekniğin avantajı, ilk ameliyattan sonra meme derisinin ve areolaların önemli derecede büzülerek ikinci evrede çıkartılması gereken deri miktarının daha az olmasını sağlamasıdır. Bu daha küçük yara izlerine yol açmaktadır ve Ters-T Meme Küçültme operasyonu geçirmek isteyen bazı hastaların yalnızca bir Peri-Areolar kesi ile fazla deri eksizyonu yaptırmasını sağlamaktadır.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa