Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti diğer adıyla erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan durumdur. Toplumsal görülme sıklığı bir o kadar fazla iken aynı zamanda konuşulmayan dillendirilmeyen sıkıntıdır. Erkeklerin yaklaşık olarak %40-60’ında jinekomasti görülür. Jinekomasti tek veya her iki memede birden görülebilir. Erkekte meme büyümesinin gelişiminin temel sebebi ne yazık ki bilinmemektedir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkışı gerilemez ve erkek bu problem kurtulmak için çare arar. Jinekomasti estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından cerrahi yolla tedavi edilir. Erkekte meme büyümesi probleminin cerrahi dışı başka bir çözümü yoktur.

Jinekomasti tedavisinde iki farklı cerrahi tedavi söz konusudur; ilki eğer erkek memesinde fazla meme dokusu gelişimi söz konusuysa, fazla dokununun çıkarılarak alınması ve liposuction ile ihtiyaç var ise düzgün kontür sağlamak için işlemin kombine edilmesidir. Fazla meme dokusu alındıktan sonra cilt fazlalığı da var ise onunda çıkarılması gerekir. Diğer yöntem erkek memesinde büyümenin aşırı yağ fazlalığından kaynaklanması sebebiyle lazer liposuction yönteminin kullanılmasıdır. Lazer Liposuction uygulamasında meme başı etrafından yada koltukaltından 2-3 mm kesiden kanüllerle girilerek oradaki meme ve yağ dokusunu parçalayarak eriyik haline getirmekte ve kılcal damarları koagüle etmektedir. Ardından bu şekilde eriyen dokular aynı kesiden sokulan liposuction kanülleri aracılığıyla yağ emme işlemi gerçekleştirilir. Lazer liposuction işleminde kanama olmadan fazla yağ dokusu bölgeden kolaylıkla uzaklaştırılarak düzgün bir hat elde edilir. Küçük bir kesi kullanıldığı için bu teknikte büyük bir yara izinin oluşması söz konusu değildir.

Jinekomasti operasyonu sonrasında istenmeyen görünüm düzeltilmiş olur ve bu da kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar. Jinekomasti ameliyat sonucu kalıcıdır ve eğer beklentileriniz gerçekçi ise yeni görünümünüz sizi oldukça memnun edecektir.

Her iki teknik içinde operasyon sonrasında minimal ağrılar yaşanması normal olup ağrı kesiciler ile bu ortadan kaldırılabilir. Ödemin erken dağılması ve azaltılması amacıyla jinekomasti ameliyatı sonrası 6 hafta özel medikal bir korse giyilir. Özel üretilmiş bir korse giysilerin altında belli olmaz. Jinekomasti ameliyatı sonrası sonuç ödemlerin inmesi ile ilk ayda görülürken; nihai sonuç için 3 ay beklemek gerekir.

Erkekte meme küçültme ameliyatı sonrası bir hafta içinde günlük aktivitelere ve işe geri dönüş mümkündür. Dikişler birinci veya ikinci haftada alınır. Ağırlık kaldırma, aerobik vb. spor faaliyeti için bir ay beklemek gerekebilir. Ancak ikinci hafta bitimi ile hafif egzersizler yapılabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası kesi küçük olsa da bu izi güneşe karşı korumak önemlidir. Jinekomasti ameliyatı sonrası komplikasyon tecrübeli bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından operasyon yapıldığında sık görülmez ve görülse de bunlar genellikle önemsiz komplikasyonlardır.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa