Erkekte Meme Büyümesinin Kesin Çözümü

Erkekte meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomastinin oluşmasının kesin sebebi bilinmemekle birlikte; yanlış beslenme alışkanlığı, hormonal bozukluk, ilaç yan etkileri, stres etkeni ile hormonların yanlış çalışması vs günümüzdeki jinekomastinin oluşum sebepleri arasında sıralanmaktadır. Yapısal olarak erkek memesinin küçük olmasının temel nedeni; erkek vücudunda kadınlardaki kadar östrojen yani kadınlık hormonunun olmamasıdır. Ancak; bazen erkeğin vücudunda bulunan kadınlık hormonu (östrojen) miktarı erkeklik hormonu (testesteron) miktarından daha fazla olması yine diğer jinekomasti sebeplerinden birdir.

Çoğunlukla erkekte meme dokusunun yağlanması “lipomasti” ile jinekomasti karıştırılmaktadır. Lipomasti aşırı kilolu erkeklerde meme dokusu yağlanmasıdır. Jinekomasti ise; genellikle ergenlik sürecinde ortaya çıkıp kişi sportif yaşama sahip ve zayıf olsa dahi gerilemeyen erkek memesinin kadın memesi gibi büyüme durumudur. Jinekomasti tek memede büyüme olarak kendini gösterebileceği gibi çift memede de gelişim gösterebilir.

Memelerdeki normal dışı bu gelişim ve büyüme erkeği olumsuz etkiler. Erkek memesindeki büyümenin yarattığı psikolojik çöküntü ile toplumsal kaçınma görülür. Spor faaliyetlerinden kaçınan erkek için şortu ile havuz veya deniz kenarında olmak zulüm olur. Tshirt giyemez. Sosyal anlamda erkek için tam bir özgüven kaybıdır.

Estetik plastik cerrahi uzmanlığında olan erkekte meme büyümesinin tek çözümü cerrahi ameliyattır. Jinekomasti teşhisi konulan kişi için erken dönemde cerrahi planlama yapılması en iyisidir. Erken dönem içerisinde jinekomasti seyri hafif ve ya orta düzeyde olacaktır. Bu dönemde problem lazer liposuction ve meme dokusu fazlalığının cerrahi olarak alınması ile ortadan kaldırılabilmektedir. İleri düzeydeki vakalarda ise meme büyüdükçe meme derisi de genişler ve yapılacak cerrahi müdahalede bu fazla cilt dokusu da alınarak özel bir tedavi sağlanması gerekir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa