Erkekte Meme Büyümesinin Başlıca Sebepleri

Erkek memesi yapısal olarak kadın memesinden çok farklıdır. Erkek göğüslerinin yapısal olarak küçük olmasının temel nedeni; erkeklerde östrojen yani kadınlık hormonunun yeteri kadar olmamasıdır. Ne yazık ki bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyüyebilir hatta bu büyüme ileri düzeyde olup kadın memesi şeklini almaya kadar gidebilir. Bu durumun adı; jinekomastidir.

12-18 yaş ergen erkek grubunda hormonal değişimlere bağlı olarak tek taraflı veya çift taraflı meme büyümesi olarak görülen jinekomasti, nadiren gerileyip ortadan kalktığı durumlar varsa da genellikle büyümüş hali devam eder. Bazı erkeklerde büyüme bir miktar ağrıya da sebep olabilmektedir. Büyüme hafif – orta dereceli olabileceği gibi kadın memesi şeklini alacak büyüklüğe de erişebilir. Ne yazık ki sık karşılaşılmasına rağmen dillendirilmek istenmeyen erkekte meme büyümesi problemi özgüven kaybı yaratmanın yanı sıra sosyal ve psikolojik travmalara dahi sebebiyet verebilmektedir. Erkek yaz aylarında tshirt benzeri ince giymeye çekinir, denize girmek ve spor aktivitelerine katılmaktan da kaçınır.

Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı sonrası erkeği olumsuz etkiyen o görünüm düzeldiği için özgüven kazanımı söz konusu olur. Sonuç kalıcı olup; beklentiler gerçekçi ise yüz güldürücü memnuniyet sağlanmış olur. Jinekomasti estetik ve plastik cerrahi uzmanlık dalında olup estetik plastik cerrahi doktoru tarafından ameliyatlar yapılır. Uzman tarafından yapılacak operasyonlarda komplikasyon görülmez; görülse de küçük çaplı çözülebilir basit sıkıntılar olacaktır.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Jinekomasti Tedavisi Bursa